Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Mela134 2016-09-22 14:48:11
Autor zdjęcia/źródło: Ząbkowanie@pixabay.com
W ciągu pierwszego roku życia zazwyczaj jako pierwsze pojawiają się dwa górne siekacze, a gdy malec ukończy już roczek wyposażony już jest w cztery zdrowe zęby z grupy siekaczy bocznych i przednich. Po pierwszych czterech ząbkach następuje kilkumiesięczna przerwa. Jeśli ząbkowanie u twojego dziecka się wydłuża nie wpadaj w panikę, u dzieci często wyrzynanie się ząbków przebiega bardzo indywidualnie. Ząbkowanie może być uwarunkowane rodzinnie, dlatego jeśli martwisz się, że twoje dziecko jeszcze nie ząbkuje, albo przeciwnie, ma więcej ząbków niż jego rówieśnicy, dowiedz się, w jakim wieku pierwsze zęby pojawiły się u ciebie i ojca dziecka.
Jakie są oznaki ząbkowania?
Ząbkowanie jest naturalnym procesem, jednak możemy spodziewać się jego bolesnych objawów. Dziecko w tym czasie robi się niespokojne, traci apetyt i wszystko dookoła gryzie. Zanim wyjdzie pierwszy ząbek, dziąsła zazwyczaj swędzą. Malec zaczyna wkładać do buzi rączki i wszystko, co znajduje się w ich zasięgu. Pierwszym objawem ząbkowania często jest również obfite ślinienie się. Jeśli zajrzysz dziecku do buzi, zobaczysz, że dziąsła są rozpulchnione i zaczerwienione. Gdy ząbki są już blisko, malec może być płaczliwy – dziąsła stają się wówczas bardzo wrażliwe i bolą. Pierwsze objawy ząbkowania można zauważyć już w trzecim, czwartym miesiącu życia, i stan ten może utrzymywać się nawet przez kilka następnych miesięcy. Pierwszy ząbek u dziecka jest niekiedy związany z wystąpieniem temperatury lub krótkim zaburzeniem trawienia. W takiej sytuacji udaj się do lekarza, aby wykluczyć inne przyczyny dolegliwości malucha. Gdy malec obficie się ślini może dojść do podrażnienia skóry na buzi. Delikatnie osuszaj usta i okolice brody malca. Zaczerwienione miejsca smaruj tłustym kremem dla niemowląt. By ochronić ubranko, zakładaj śliniaczek.
Jak pomóc na bolesne ząbkowanie?
Dziecko płacze, bo dokucza mu ból dziąseł, przebijanych przez wyrzynające się zęby. Ból możesz złagodzić kilkoma sposobami, np. dając maluchowi do ssania zimny, schłodzony w lodówce, wypełniony wodą gryzak. Zamiast gryzaka możesz dać dziecku grzechotkę dla niemowląt ząbkujących, z częścią wypełnioną schłodzonym żelem. Dziecku powinno również pomóc delikatne masowanie dziąseł. Umyj ręce i palcem wskazującym lekko uciskaj, centymetr po centymetrze, dziąsło, w którym wyrzyna się ząb. Skutecznym sposobem na złagodzenie dolegliwości jest posmarowanie dziąseł żelem do dziąseł Dentinox N. Zawiera on składniki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, a także przydatny w walce z drożdżakami ksylitol, który hamuje powstawanie próchnicy. Skuteczność stosowania preparatu potwierdziło już wielu rodziców. Warto więc zapewnić dziecku spokojną noc i oszczędzić przykrych dolegliwości.
Pora na czyste zęby
W okresie ząbkowania trzeba dbać o higienę, gdyż ząbkujący malec wszystko wkłada do buzi. Rzeczy, z którymi ma kontakt, trzeba często i starannie myć. Kilka razy dziennie należy myć dziecku rączki, a dwa razy w ciągu dnia przecierać dziąsła malca wilgotnym gazikiem. Gdy pojawi się pierwszy ząbek, najwyższy czas zacząć systematyczną higienę buzi malucha. Najlepsza będzie pasta dla niemowląt Nenedent-baby bez dodatku fluoru i aromatu miętowego. Także nie zawiera ona sacharyny i konserwantów. Oprócz przeciwpróchniczego ksylitolu dodatkiem czyszczącym jest w niej delikatny żel krzemowy.
Partnerem artykułu jest:
Stokrotka 2016.10.25 19:06
Zawsze przy ząbkowaniu dziecko łapało jakiś katarek..
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.